31 listopada, 2024

Flora 2024. - Dinarska večernica & Hrvatska bresina

Dinarska večernica (Hesperis dinarica) je endem Balkanskog poluotoka sa središtem rasprostranjenosti na bosanskohercegovačkim Dinaridima. Ova višegodišnja zeljasta biljka, s odrvenjelim korijenom, naraste od 70 do 80 cm visine. Ima uspravnu stabljiku koja je obrasla listovima i jednostavnim dlačicama. Cvjeta u lipnju i srpnju, a više cvjetova oblikuje grozdasti cvat. Snježno-bijele latice imaju blag miris. Raste u svijetlim prorijeđenim šumama i prosjekama pretplaninskog i alpskog pojasa.

Hrvatska bresina (Micromeria croatica) je zaštićena trajna zeljasta biljka koja raste u pukotinama vapnenastih i vapnenasto–dolomitskih stijena, na kamenjarskim travnjacima gorskih i pretplaninskih pojaseva Bosne i Hercegovine. Ima jednostavnu stabljiku prekrivenu dlakama koja naraste od 10 do 20 cm visine, listovi su također prekriveni dlačicama. Dvospolni cvjetovi rastu na dugim i tankim stapkama skupljeni u cvatove. Ocvijeće je dvostruko, kratko i dlakavo s 5 jednakih ušiljenih zubaca. Dvousnati vjenčić je ljubičaste ili purpurne boje, četiri prašnika prirasli su za cijev vjenčića, a tučak je jedan. Razmnožava se sjemenom i dijeljenjem. (izvor: HP Mostar)

HP Mostar - Fauna 2024.

Planinska ševa (Eremophila alpestris) je vrsta vrapčarke iz roda Eremophila. Duga je oko 16 cm s upadljivim crno-žutim licem, smeđe-sive boje odozgo i bijele odozdo. Ženka polaže obično 4 jaja u gnijezdo u obliku šalice koje gradi od biljnih materijala u rupi u tlu. Hrani se sjemenjem, pupoljcima, malim beskralježnjacima i školjkama, kukcima i larvama.

Gorska pastirica (Motacilla cinerea) vitka je ptica dugog, crnog repa s bijelim rubovima. Ova plašljiva i živahna ptica stalno je u pokretu, a karakteristična je po neprestanom dizanju repa. Ima svijetložut trbuh dok su joj leđa siva. Gnijezdo, u koje polaže 4 - 6 jaja, svija uz brze brdske i planinske potoke ili rijeke u udubinama stijena. Hrani se vodenim beskralježnjacima i njihovim ličinkama. 

Kosac (Crex crex) je ptica koju rijetko možemo vidjeti jer se skriva u gustoj travi. Ima svijetlo, kamuflažno perje. Gornji dio tijela je smeđe i crne boje, glava, vrat i prsa su sivoplavi, dok su krila boje kestena. Ženka polaže jaja u jednostavno gnijezdo u gustoj travi. Hrane se kukcima, paucima, puževima, malim žabama te sjemenkama i plodovima.

Vodeni kos (Cinclus cinclus) je ptica iz reda vrapčarki i jedinstvena je među njima jer može roniti i plivati pod vodom. Malena je i zdepasta, ima kratak rep i kratka krila, ali snažne noge. Najčešće je tamnosmeđe ili smeđe-bijele boje. Nastanjuje slatkovodna staništa u višim predjelima, obale brzih planinskih rijeka s hladnom i bistrom vodom. Hrana su im rakušci, ličinke kukaca, mekušci i male ribice. (izvor: HP Mostar)

19 listopada, 2024

Mala škola filatelije 3: Perforacija poštanskih maraka

U filateliji se perforacijom naziva postupak stvaranja niza uzastopnih rupica u papiru koje omogućavaju odjeljivanje pojedinih maraka iz arka bez škara.

Nazubljenje je oblik razdvajanja poštanskih maraka iz bloka. Blokovi se nakon izrade perforiraju u pravilnim razmacima okomito i vodoravno, te tako nastaje nazubljenje. U početku su se marke tiskale bez perforacije, te su se na šalteru prilikom prodaje, rezale škarama. Razvojem tehnologije, omogućeno je perforiranje blokova, čime je omogućeno brže odvajanje iz bloka. Za razliku od maraka koje su rezane iz bloka, marke su ručno perforirane i na šalteru, te je to dovodilo do toga da iste marke imaju različito nazubljenje. 

Nazubljenje se internacionalno mjeri po broju perforacija (zubaca) na dužini od 2 cm, a označava se npr. brojevima Ks 12 1⁄2 : 9. Prvi broj označava da na širini od 2 cm su 12 1⁄2 zubaca. Drugi broj označava nazubljenje po visini. U slučaju različitog nazubljenja, nazubljenje označavamo po sustavu:

11 : 9 1⁄2 : 12 : 11, gdje vrijednosti idu slijeva na desno i te vrijednosti označavaju nazubljenje gore-lijevo-dolje-desno.

Dvostrano ili trostrano nazubljenje, kod marki iz karneta, po kom se može odrediti položaj marke u karnetu. Kod ovog nazubljenja jedna je strana ravna.

Ispred nazubljenja u katalogu obično stoji slovčana oznaka nazubljenja, koja je u zavisnosti od jezika na kojem je katalog tiskan, označava vrstu nazubljenja. Nazubljenje se mjeri uspoređivanjem s posebnim ključem, raznim mehaničkim šablonama, kao i posebnim kompjuterskim programima. Osim ovih nazubljenja, postoje tzv. sigurnosna nazubljenja koja se prepoznaju po jednom ili više specijalnih zubaca, kojima se onemogućava krivotvorenje. Prema vrsti perforacija razlikujemo sljedeća nazubljenja:

Bez nazubljenja, su poštanske marke koje se režu, ili na šalteru prilikom prodaje ili odmah nakon tiskanja. Razlozi su obično, nedostatak mogućnosti zupčanja kao i financijska ušteda kroz povoljniju izradu, kao i na samom početku izdavanja poštanskih marki kada su se skoro sve niže kategorije (novinske marke, paketne marke...) proizvodile bez nazubljenja. 

Bez nazubljenja, ali sa šalterskim perforiranjem, su marke koje su krajem 19. i početkom 20. stoljeća zupčane na šalterima vrlo jednostavnim noževima. Tako su poznata izdanja koja imaju nepravilna nazubljenja i prilično oštećene zupce.

Linijsko nazubljenje je jedno od prvih načina nazubljenja. Blok se perforira prvo u jednom pravcu (npr. vodoravno), nakon čega se okreće, te se perforira u drugom pravcu. Postupak je prilično neprecizan, te su marke s ovim nazubljenjem različite veličine i kutovi markica su obično nepravilni ili oštećeni.

 

Obično češljasto nazubljenje. Blok se perforira s tri strane istovremeno i to jednom vodoravno i dva puta okomito. Perforira se red po red. Osobina ovog nazubljenja je da su kutovi poštanskih markica očuvani i pravilnog izgleda.

 

Blok nazubljenje je nazubljenje u kojem se blok istovremeno perforira. Ne razlikuje se od češljastog nazubljenja, osim po tome, da je za proizvodnju kraći proces izrade. Time se obično ograničava format poštanskih marki, jer se pošte zbog niskih troškova odlučuju za nekoliko formata.

Mješovito nazubljenje je danas vrlo rijetko. Označava nazubljenje koje je na marki okomito i vodoravno različito. Obično nastaje ako se velika serija vodoravno perforira, te se naknadno okomito zupča na drugoj mašini.

Kako bi zadovoljili sve zahtjeve za precizno mjerenje zuba MICHEL trenutno proizvodi dvije varijante ključa za perforaciju. Prvi od dva precizna mjerna uređaja pokriva najčešće dimenzije perforacije od 10 do 15 perforacijskih rupa po 2 cm uključujući sve korake od 1⁄4, 1⁄2 i 3⁄4. Unatoč svoj težnji ka apsolutnoj točnosti, unutar filatelije postoji konsenzus da se rezultati mjerenja zaokružuju gore ili dolje na točnost 1⁄4 zuba. Jasno postavljene na rubu, pojedinačne dimenzije omogućuju jednostavno prilagođavanje poštanskoj marki za pregled i pouzdanu identifikaciju. 

       

Tu je i krug za mjerenje od 360 stupnjeva u sredini za jednostavno određivanje kuta i ravnalo kalibrirano na pola milimetra za određivanje duljine. Kolekcionar to može koristiti i za određivanje otisaka prema kutu nagiba i duljini, uključujući razlike koje često određuju vrijednost maraka s pretiskom. 

Drugi ključ za perforaciju, s druge strane, pokriva puno širi raspon od 5 do 17 rupa za perforaciju po 2 cm i prikazuje dimenzije ne kao odvojena polja, već kao shemu gradijenta, što omogućuje vrlo precizno određivanje dimenzije perforacije klizanjem. 

Dimenzije zuba koje se nalaze između navedenih dimenzija omogućuju točno određivanje. Dva mjerna uređaja izrađena su od prozirne plastike, koja također omogućuje određivanje pečata na pismima ili poštama.

11 listopada, 2024

Mala škola filatelije 2: Oblik i veličina poštanskih maraka

Oblik poštanskih maraka obično je četverokut u različitim omjerima stranica. Zbog lakoće tiska i odvajanja od araka, format je ostao od početka izlaženja. Pošte nekih zemalja u novije vrijeme izdaju izdanja različitih oblika. Tako su trokutasta bila uobičajena i 60-ih godina u izdanjima francuske pošte i pošta afričkih zemalja koje su bile francuske kolonije, dok se posljednjih godina pojavljuju okrugle marke, posebice u izdanjima s nogometnim motivom. Poznata su i izdanja u obliku srca, koja imaju više filatelističke i reklamne vrijednosti.

 





Poznati su i drugi oblici, poput romba, osmerokuta, peterokuta, šesterokuta, izgled geografske karte, grba... Godine 1973. poštanski ured Butana izdao je seriju od 7 okruglih poštanskih maraka, koje su ujedno i gramofonske ploče s narodnom glazbom, poviješću i himnom Butana.

Veličina se obično određuje podjelom na obične i prigodne marke. Tako su redovite marke u pravilu manjeg formata, jednostavnije izrade i velike naklade, a prigodne marke veće, kvalitetnije izrade, tiska i manjih naklada. U pravilu je format marke definiran kao B x H gdje je B širina (vodoravno), a H visina (okomito) poštanske marke. 


Mala škola filatelije 1: Poštanska marka

Poštanska marka obično je novčani ekvivalent poštanske usluge otisnut na komadu papira. Poštanske marke izdaju poštanski uredi za označavanje troškova prijevoza pisama, paketa, razglednica ili drugih poštanskih pošiljaka. Pošta žigom označava da je poštanska marka korištena, a na žigu se ispisuje datum, naziv pošte, a ponekad i vrijeme kada je poštanska marka poništena.


Poštanska marka obično sadrži:

- naziv države koja je marku izdala,

- nominalna vrijednost,

- motiv predstavljen grafičkim rješenjem,

- popratni tekst,

- amblem pošte,

- godina izdavanja,

- autor marke

Postoje izdanja koja nemaju sve značajke. Na primjer, poštanske marke Velike Britanije ne nose ime zemlje.

U poštanskom prometu za naplatu poštanskih troškova koriste se Redovne poštanske marke. Njihova naklada je obično visoka, pa se može reći i gotovo neograničena, kao i vrijeme u kojem se koriste. Izdaju se u vrijednosti poštanskih pošiljaka kao iu dodatnim vrijednostima koje omogućuju kombiniranje za naplatu poštarine. Grafički su lošije kvalitete i izdaju se u velikim arcima ili rolama (trakama). Izdaju se i u karnetima te se u pojedinim poštanskim uredima mogu kupiti povoljnije pri kupnji većih količina.

Prigodne marke su izdanja u povodu nekih obljetnica, sportskih događaja, rođendana poznatih osoba, marke s motivima flore i faune, automobila i sl. Njihova je vrijednost obično veća, a tiraž ograničen. Kvalitetno imaju bolje grafičko rješenje i tiskaju se na kvalitetnijem papiru. Postoje prigodne marke u serijama kao i pojedinačne prigodne marke. Njihova nominalna vrijednost je veća, a neki poštanski uredi ih prodaju samo na određenim specijaliziranim šalterima.

08 listopada, 2024

Predstavljena poštanska marka posvećena Miroslavu Ćiri Blaževiću

Ćiro je bio i ostao jedan i jedini, neponovljiv, trener koji je bio više od trenera. Uvijek pristupačan svima, bio je i ostao čovjek iz naroda koji ni u trenutcima najveće slave nikomu nikad nije rekao ne. Razdoblje od 1994. do 2000., kada je sjedio na klupi reprezentacije Hrvatske, Blaževićevo je životno djelo. Prvi je izbornik koji je odveo izabranu nogometnu vrstu Hrvatske na neko veliko natjecanje i na tom Europskom prvenstvu 1996. s njom je u Engleskoj stigao do četvrtfinala.

U Zagrebu je predstavljena poštanska marka posvećena Miroslavu Ćiri Blaževiću.

Marke prikazuju legende hrvatskog sporta – Miroslava Ćiru Blaževića i Dražena Petrovića, a otisnute su u 25.000 primjeraka po motivu u arčićima od 9 maraka i s jednim privjeskom.

Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvog dana (FDC). Autor prigodnog izdanja je Tomislav Vlainić, dizajner iz Zagreba, prema fotografijama Robert Valaija, fotografa iz Velikog Trgovišća, i Radiše Mladenovića, fotografa iz Zagreba.

Miroslav Ćiro Blažević preminuo je lani, dva dana prije 88 rođendana.